Szkoła Podstawowa w Sierakoścach im. Ojca Św. Jana Pawła II


UPS

Firma UPS powstała w 1907 roku w USA jako przedsiębiorstwo kurierskie z jasno sformułowanym celem, którym była możliwość handlu na całym świecie. Do dziś stała się korporacją wartą 30 mld dolarów. Obecnie jest spółką globalną i jedną z najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych marek na świecie.
Jako największa firma zajmująca się przesyłkami ekspresowymi, jest również liderem w dostarczaniu wyspecjalizowanych usług transportowych, logistycznych, finansowych a także usług związanych z handlem internetowym. Każdego dnia UPS zarządza flotą towarów, funduszy oraz informacji w ponad 200 krajach oraz terytoriach zależnych na świecie.

Logo firmy UPS z USA - przyjaciół naszej szkoły

Aby możliwe było zarządzanie tak wielką korporacją stworzono potężny system informatyczny, który dziś obejmuje około 120 000 komputerów klasy PC, 6100 serwerów oraz 14 superkomputerów, które z prędkością 24 miliardy operacji na sekundę przetwarzają ponad 470 terabajtów danych.

Na całym świecie firma UPS zatrudnia 357 tys. pracowników, w tym ponad 26,5 tys. w Europie. Zarządzana przez prezesa Michaela L. Eskew firma wypracowała w 2003 r. dochód rzędu 33,5 miliarda dolarów, dostarczając 3,4 miliarda paczek i dokumentów.
W ciągu jednego dnia dostarczanych jest 13,6 miliona paczek i dokumentów pomiędzy prawie 8 milionami klientów.
Te dane pomagają w zrozumieniu jak potężną firmą jest UPS. (więcej  www.ups.com       www.ups-poland.com)

W roku 1951 powstała Fundacja UPS (The UPS Fundation), której celem jest rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych metod rozwiązywania problemów społecznych.



Kiedy wartości i zasady rządzące społeczeństwami i korporacjami są ze sobą zgodne...
mogą wydarzyć się niesamowite rzeczy

                         Mike Eskew - prezes UPS


Śledząc historię firmy UPS możemy dostrzec, iż rozwija się ona nie tylko poprzez dbanie o własne interesy, ale również zaangażowanie w problemy społeczeństw, dla których świadczy swoje usługi. To przekonanie sprawiło, że w roku 1951 powstała Fundacja UPS (The UPS Fundation), której celem jest rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych metod rozwiązywania problemów społecznych.
Fundacja UPS wypełnia swoje zadania podnoszenia poziomu życia na świecie poprzez edukację, rozwój ekonomiczny oraz stwarzanie nowych możliwości. Przekazując stypendia oraz inne środki oraz oferując pomoc techniczną czy ekspertyzy, Fundacja UPS umożliwia organizacjom non-profit efektywniejszą pomoc społeczeństwom na całym świecie. Co godne jest podkreślenia, Fundacja UPS nie tylko dostarcza pomoc finansową, ale poświęca swój czas oraz energię w celu tworzenia projektów skierowanych dla potrzebujących.



Fundacja UPS postanowiła pomóc polskim szkołom, zlokalizowanym na terenie podkarpacia. Pomoc ta polega na budowie laboratoriów komputerowych w szkołach podstawowych.
Idea projektu jest bardzo specyficzna i świadczy o dużym zaangażowaniu Fundacji. Do tworzenia laboratoriów komputerowych UPS nie zatrudnia firmy budowlanej, lecz w określonym czasie na miejsce budowy przyjeżdża kilkadziesiąt osób. Nie są to jednak szeregowi pracownicy, lecz szefowie firmy UPS, kongresmeni amerykańscy, a także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. W ciągu zaledwie 38 godzin powstaje budynek z materiałów przetransportowanych z USA.
Fundacja wspierała już podobne projekty na terenie Meksyku, Kanady i Chin.
Teraz przyszedł czas na Polskę. Na Podkarpacie trafili za pośrednictwem posła Marka Kuchcińskiego - szukali niedofinansowanej szkoły i znaleźli w Sierakoścach i w Lipie.



Od czerwca 2004 r. aż do 2011r. przedstawiciele UPS odwiedzali naszą szkołę już wielokrotnie. Ujęła ich życzliwość i gościnność tutejszych ludzi. Obiecali, że nasza współpraca będzie długoterminowa.

18.12.2004 r. odbyło się spotkanie opłatkowe z gośćmi z UPS. Uczniowie naszej szkoły przygotowali piękne i wzruszające jasełka. Wszystkie dzieci otrzymały słowniki pol-ang i ang-pol dostosowane do wieku.

Luty 2005 r. - nowe prezenty od UPS.
Wiceprezes UPS Arnie Wellman wręcza piękne stroje ludowe uczniom naszej szkoły; tłumaczy p. Marek Matraszek z Fundacji Klub Obywatelski Przedstawiciele fundacji UPS pod dowództwem wiceprezesa UPS Arniego Wellmana znów pojawili się w naszej szkole z olbrzymimi pudłami. Każde dziecko otrzymało pięknie wydany album - atlas świata, a szkoła dostała sprzęt sportowy (piłki), instrumenty muzyczne (flety, cymbałki, gitarę, kastaniety, tamburyna, keyboard) i pięć pierwszych komputerów z drukarką i super nowoczesnymi monitorami plazmowymi.
Radość nie miała końca!
Oprócz tego fundacja zakupiła 12 kompletów strojów regionalnych przeworskich, zafundowała naukę tańców ludowych, naukę gry na instrumentach muzycznych i dodatkowe zajęcia z j. angielskiego od klasy zerowej do szóstej.

21.05.2005 r. - uroczystość oddania do użytku górnej kondygnacji budynku szkolnego wraz z pracowniami komputerową i plastyczną.
Aktu poświęcenia dokonali ks. Dziekan Paweł Solecki i ks. Proboszcz Tadeusz Drzymota.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się prezes firmy UPS Mike Eskew z żoną Molly, wiceprezes Arnie Wellman, Konsul Honorowy Ukrainy w Polsce Wojciech Inglot, poseł Marek Kuchciński.
Spotkanie odbywało się pod hasłem firmy UPS: Dotrzymujemy naszych zobowiązań. Pani Dyrektor, a później przewodniczący Rady Rodziców p. Andrzej Bereza i wójt gminy p. Zbigniew Żak dziękowali ofiarodawcom za szlachetny dar niesienia pomocy dzieciom. Na zakończenie p. Dyrektor przywołała słowa Ojca Świętego Jana Pawła II - Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Kolejne punkty programu zapowiadał mistrz ceremonii - uczennica kl. IV Paulina Dańko.
Zwycięzca konkursu na najlepszy esej pt. "W czym może mi pomóc korzystanie z laboratorium komputerowego?" - Karolina Bereza przeczytała swoją pracę, a później z wyróżnionymi: Arkiem Batorem, Mateuszem Golcem i Pauliną Turczyńską odebrała nagrodę.
Po wręczeniu gościom statuetek "Przyjaciel szkoły" nastąpiły występy artystyczne. Na zakończenie części oficjalnej uczniowie otrzymali wyprawkę na nadchodzący rok szkolny.


Jak twierdzi wiceprezes Arnie F. Wellman
Nie jest sztuką wybudować laboratorium komputerowe, jeśli nikt nie będzie umiał z niego korzystać.

Odbywały się więc zajęcia z języka angielskiego i informatyki dla chętnych nauczycieli, uczniów oraz mieszkańców miejscowości.